تبلیغات
روح سواران بخش روح سواران بخش - بانوی چراغ به دست
 

بانوی چراغ به دست

نویسنده: مریم ابوالفتحی

 

 

   فلورانس نایتینگل مشهور به بانوی چراغ به دست و بنیانگذار پرستاری نوین است.

در 12 می 1820 در انگلستان به دنیا آمد. پدرش ادوارد ویلیام شور یکی از اعضای اشراف زاده دربار به شمار می رفت. فلورانس در یک خانه بزرگ و راحت دوران کودکی خود را گذراند. هرچند در رشته ی پرستاری تحصیل نکرد اما علاقه ی زیادی به درمان بیماران داشت. در سال 1653 که جنگ میان روسیه و ترکیه آغاز شد، انگلیس و فرانسه به یاری ترکیه شتافتند . در آن زمان تنها 20 پرستار در جبهه ها فعالیت می کردند. فلورانس از وزیر جنگ انگلیس در خواست وسایل و امکانات بهداشتی نمود وبا همراهی 34 پرستار زن با شجاعت تمام پا به خاک ترکیه گذاشت وبه یاری مجروحان شتافت.

او بر اثر کار مداوم دچار تب وحشتناکی شبیه مالاریا شد و بر اثر این بیماری به شدت ضعیف شد. جنگ پایان یافت و او به لندن بازگشت هر چند می خواست گمنام بماند اما نامش به عنوان فرشته سر زبان ها بود. او که چندین کتاب در مورد مراقبت های پرستاری نوشته بود معتقد بود بیمار به هوای سالم نور، گرما ،پاکیزگی، استراحت و غذای خوب نیاز دارد.

او نخستین مدرسه عالی آموزش پرستاری را در سال 1860 در بیمارستان سن توماس لندن راه اندازی و مدیریت کرد. هرچند سلامت جسمانی او تحلیل رفته بود اما شهرتش از لندن به آمریکا و هند نیز رسید به گونه ای که یک معمار و تاجر لیورپولی در سال 1860 مبلغ زیادی برای تاسیس یک بیمارستان در اختیار او گذاشتند .

او در سال های پایانی عمرش نابینا گشت ودر 13 آگوست 1910 در لندن چشم از جهان فرو بست. 

 

() نظرات